Księgowość - Doradztwo - Optymalizacje - Audyt

Artykuły

Ściągawka z najnowszego JPK_VAT - JPK_V7

Już wkrótce czeka nas nowy sposób raportowania VAT w formie plików xml w strukturach V7.
Zobacz jakie nowe obowiązki czekają na Ciebie. Poniżej najważniejsze informacje, z którymi warto już dzisiaj się oswoić, a które przydadzą Ci się podczas wprowadzania danych do rejestru VAT.

1. Dodatkowe informacje w rejestrze Zakupów.

Oznaczenie procedur dla dokumentów zakupu:

W rejestrze zakupów będziemy oznaczać dodatkowymi "tagami" następujące rodzaje dokumentów.

Oznaczenie Opis
MPP Transakcja objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności
IMP   Oznaczenie dotyczące podatku naliczonego z tytułu importu towarów, w tym importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy 

Jak to wpłynie na dokument XML:
W tym przypadku w dokumencie XML powinny znaleźć się odpowiednie "gałęzie" o nazwie takiej jak nazwa oznaczenia i wartości "1" np.  <MPP>1</MPP>

 

Czytaj więcej: Ściągawka z najnowszego JPK_VAT - JPK_V7

Jak zarejestrować podmiot turystyczny na PUE ZUS?

Informujemy, że ZUS uruchomił możliwość złożenia oświadczenia w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny - ma to na celu zgłoszenie się na listę podmiotów, które honorują płatności za swoje usługi za pomocą bonów turystycznych.

Link do informacji ZUS na temat zgłoszenia:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue

Pełna instrukcja, w jaki sposób dokonać zgłoszenia, jest dostępna do pobrania.

Pobierz instrukcję

Ściągawka dla księgowych Ustawa "ANTY COVID" Tarcza Antykryzysowa

Przygotowaliśmy dla Państwa streszczenia ustaw "COVID" o tarczy kryzysowej dla firm. Znacznie łatwiej je przejrzeć niż prawie 450 stron(!) ustaw.

Pobierz ściągawkę Tarcza Antykryzysowa 1 - z dnia 2020-04-01

Pobierz ściągawkę Tarcza Antykryzysowa 2 - z dnia 2020-04-09

 

Jeśli potrzebujesz pomocy pobierz, wypełnij poniższy formularz i prześlij go do nas. Przeanalizujemy go i przekażemy Ci wskazówki.

Pobierz formularz

 

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ USŁUG KSIĘGOWYCH I DORADCZYCH

3 lekcje dla szefów, jak traktować uzdolnionych pracowników

  1. Postaw talent na swoim piedestale - Kiedy natkniesz się na utalentowanego pracownika, rób wszystko, co trzeba, by go wspierać i dodawać mu otuchy. Traktuj go sprawiedliwie i rób to, co jest ważne dla niego i organizacji, przedkładając to nad własne interesy. Daj mu możliwość doskonalenia się i odnoszenia sukcesów, chroniąc, jeżeli coś mu nie wyjdzie. Czasami warto trochę się narazić, jeżeli naprawdę mamy dla kogo.

    Czytaj więcej: 3 lekcje dla szefów, jak traktować uzdolnionych pracowników

Niepoinformowanie o nieobecności uzasadnia rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Pracownik ma obowiązek zawiadomienia pracodawcy o przyczynie oraz przewidywanym czasie trwania nieobecności w pracy niezwłocznie, najpóźniej w drugim dniu nieobecności. Niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie, o ile nie zachodzą wyjątkowe okoliczności, stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, mogące uzasadniać nawet rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Wyrok SN z 20.10.2015 r., III PK 8/15

Czytaj więcej: Niepoinformowanie o nieobecności uzasadnia rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Wady dokumentu pełnomocnictwa a skuteczność czynności powziętych przez pełnomocnika

1. Wady dokumentu pełnomocnictwa mogą świadczyć o braku należytego umocowania tylko wówczas, kiedy wskazują na wadliwość samego umocowania. Przykładowo, jeżeli dokument pełnomocnictwa został podpisany przez stronę nienależycie reprezentowaną albo przez osobę, której woli co do prowadzenia działań przez określonego pełnomocnika nie sposób wywieść z innych okoliczności sprawy, zachodzi przyczyna nieważności postępowania wskazana w art. 379 pkt 2 KPC. Podobnie, jeżeli dokument pełnomocnictwa wskazuje inny zakres sprawy niż ten, którego w toku procesu dotyczą rzeczywiste działania pełnomocnika, a rozszerzenie umocowania nie będzie wynikało z zachowania samej strony, dojdzie do nieważności postępowania.

Czytaj więcej: Wady dokumentu pełnomocnictwa a skuteczność czynności powziętych przez pełnomocnika